Konsultacje psychiatryczne
Zmiany społeczne i cywilizacyjne przyniosły nam szereg skutków ubocznych rozwoju. Presja społeczna, słabnące więzi międzyludzkie, nadmiar stresu negatywnie wpływają na wiele osób. We współczesnych wysoko rozwiniętych społeczeństwach coraz więcej osób boryka się z zaburzeniami depresyjnymi, lękami, nerwicami czy psychozami. To często efekt braku sukcesów w życiu prywatnym czy zawodowym. Zaburzenia te prowadzą zazwyczaj do społecznej izolacji, a w najgorszym wypadku również do samobójstw. Jednak współczesna psychiatria wychodzi naprzeciw takim problemom i pozwala na skuteczne leczenie. Dlatego wszystkich, których przygniata ciężar życia i nie mogą sobie z nim poradzić, zapraszam na konsultacje psychiatryczne do moich gabinetów w Katowicach i Gliwicach.
Zajmuję się leczeniem u osób dorosłych:
- zaburzeń depresyjnych,
- zaburzeń nerwicowo-lękowych,
- psychoz,
- zaburzeń osobowości i relacji partnerskich,
- problemów psychosomatycznych.
Oferuję leczenie psychiatryczne, czyli farmakoterapię z elementami psychoterapii i terapii behawioralnej. Co to oznacza? Zapraszam do lektury poniżej.
Pomagam również pacjentom borykającym się z zaburzeniami na tle seksualnym, takim jak:
- zaburzenia czynnościowe (erekcji, ejakulacji, libido),
- zaburzenia seksualne (potencji, libido) związane z takimi chorobami, jak: cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, problemy hormonalne,
- nerwicowe zaburzenia seksualne,
- zaburzenia relacji partnerskich,
- zaburzenia tożsamości płciowej,
- zaburzenia dewiacyjne.
Skuteczność leczenia wynika z faktu, że jestem i seksuologiem, i psychiatrą oraz ginekologiem i terapeutę, więc kompleksowo zajmuję się danym problemem. Zapraszam na moją drugą stronę poświęconą seksuologii.
Cena konsultacji psychiatrycznej – 100-150 zł (płatność gotówką).
Co warto wiedzieć przed wizytą u psychiatry?
Jeszcze nie tak dawno korzystanie z porad psychoterapeuty czy leczenia psychiatrycznego należało do tematów tabu, a osoby chore bywały wykluczane ze środowiska. Na szczęście lepsza edukacja oraz dostępność form pomocy sprawiają, że więcej osób daje się namówić na wizytę u specjalisty – dla swojego dobra.
Bo skoro, gdy nęka nas ból gardła, idziemy do laryngologa, a w przypadku problemów z katarem siennym trafiamy do alergologa, to czemu z problemami swojej psyche – psychiki mamy sami sobie poradzić z poważnymi problemami? Od tego właśnie są specjaliści – na początek psychoterapeuci, a później, gdy problem jest poważniejszy i wymaga farmakoterapii – do psychiatry.
Co zatem zalicza się do problemów, o których powinniśmy porozmawiać ze specjalistą, na początek przynajmniej z psychoterapeutą?
Są to szeroko i głęboko rozumiane problemy emocjonalne, nieumiejętność poradzenia sobie dłuższy (zbyt długi) czas, np. z kryzysem, jak żałoba, strata, zaburzenia psychosomatyczne, jak zaburzenia jedzenia (bulimia, anoreksja), brak radości życia, niemoc w poradzeniu sobie z emocjami, które zatruwają życie – złość, agresja, uzależnienia, napady lęku, obsesyjne robienie czegoś czy wreszcie niechęć do życia i myśli samobójcze.
Podobnie jak w przypadku każdego specjalisty, nieocenione są wiedza i bogate doświadczenie, a czasem – w sytuacjach wyjątkowo trudnych – współpraca z innymi specjalistami czy nawet zagranicznymi placówkami, które wprowadzają nowatorskie metody leczenia.
Jednak w przypadku psychiatrii pacjenci oczekują jeszcze czegoś – odpowiedniego kontaktu z osobą, która wysłucha, zrozumie i nie będzie oceniać. Badania naukowe, jak i moja praktyka wskazują, że w przypadku wielu dolegliwości i schorzeń na tle psychicznym najlepsze efekty daje umiejętne połączenie psychoterapii z farmakologią, a to zaordynować może tylko doświadczony psychiatra. I choć z początku taka droga wydaje się bardziej skomplikowana i wymagająca, to zmierza do lepszego celu, jakim jest długofalowa poprawa stanu zdrowia.
Wiele osób nie zna różnicy pomiędzy tymi specjalistami, a jest ona kluczowa – dla ich zdrowia i radzenia sobie z problemami. Najprościej zapamiętać, że spośród ww. specjalistów tylko jeden jest lekarzem – to psychiatra, czyli lekarz medycyny, który po studiach medycznych zrobił specjalizację z psychiatrii. To dlatego wyłącznie psychiatra może zapisywać leki, kierować na badania i do szpitala oraz wypisywać zwolnienia lekarskie związane z zaburzeniami psychicznymi. Wszystkie te środki bywają konieczne w przypadku leczenia zaburzeń psychicznych, zależnie od skali problemu.
Psychoterapeuta to osoba, która uzyskawszy dyplom studiów wyższych, ukończyła studia podyplomowe i odbyła odpowiednie kursy oraz własną terapię, by móc pomagać w zakresie problemów psychicznych, psychosomatycznych innym osobom. Psychoterapeuta może pracować w różnych nurtach psychoterapii, zależnie od zakresu pomocy, jaką świadczy, i tematyki, jaką się zajmuje (uzależnienia, psychoterapia par itp.). Jego pomoc polega na konsultacjach i szukaniu przyczyn problemów z emocjami, które często tkwią w nas samych. Psychoterapeuci mogą kierować swoich klientów po pomoc do psychiatry, gdy widzą, że problem wymaga również leczenia farmakologicznego. Na przykład depresja czy zaburzenia psychosomatyczne należą do tych leczonych przez psychiatrę i wspieranych psychoterapią.
Psycholog, czyli magister psychologii – o ile nie jest psychoterapeutą – zajmuje się diagnozą i doradztwem w konkretnym zakresie – zależnie od placówki, w jakiej pracuje. Wielu psychologów dodatkowo się kształci w kierunku psychoterapeuty, by móc prowadzić psychoterapię w wybranym przez siebie nurcie.